BELSŐÉPÍTÉSZET MESTEREI – MESTERKÉPEK - Beleznay Éva urbanista előadása
Nyilvános előadás sorozat a METU-n
A tíz egymást követő alkalommal, csütörtök délelőttönként megrendezett nyilvános előadás-sorozat célja az építészet és belsőépítészet viszonyának vizsgálata különböző nézőpontokon keresztül.
A sorozat meghívott előadói között olyan neves építészeket, tervezőket, szakembereket köszönthetünk, mint Reith András, Beleznay Éva, Zoboki Gábor, Csizmadi Péter, Bachmann Bálint, Molnár Bea, Fülöp Krisztina, vagy Kőnig Tamás, akik munkáik bemutatása által adnak egyfajta keresztmetszetet szakterületük legfontosabb értékeiről, kihívásairól.
A válogatás az egyes oktatási intézményekben is ténykedő tervezők, szakemberek személyes gondolatairól, munkamódszereiről és a társszakmákra gyakorolt hatásáról is ízelítőt adnak.
Ajánljuk minden olyan hallgatónak, kollégának, akinek tanulmányai, alkotói tevékenysége, munkássága kapcsolódik a téralakítás bármilyen formájához, vagy érdeklődést mutat iránta.
2. előadás:
BELEZNAY ÉVA: A FENNTARTHATÓSÁG EMBERI TÉNYEZŐI
Beleznay Éva előadását soroztunk első előadójának (Reith András építész) záró gondolata, az emberközpontúság iniciálja, tehát annak egyenes folytatása.
Leáldozóban az a gondolkodásmód, amely kizárólag autoriter döntésekkel fejleszt várost, épületet vagy design-t. Ma már fordítva, az emberi élhetőség és elérhetőségi igényből indulunk ki, és tágíjuk ki a gondolkodást egészen az épített vagy táji környezetig.
Éva nemzetközi és hazai városfejlesztési, főépítészi, a vizuális nevelés- és oktatásban szerzett tapasztalatait osztja meg velünk, ezen tevékenységét a legkisebbektől a legnagyobbakig, játékosan a gyakorlatba ültetve. Meggyőződése szerint nem lehet elég korán kezdeni annak a tudatosítását, hogy az építés társadalmi ügy, és az embereknek joga van hangot adni és tevékenyen alakítani azt. Szintén alapvetés a térpszichológia hatása ránk, vagy az, hogy az érzékszerveink összességére ható térképzés határozza meg a léttudatunkat, mely egyértelműen egy folyamatos emocionális válasz az életünk során* (J. Pallasmaa: 7 érzékszervre ható építészet).
Az előadás szinopszisa:
Az emberiség korábban soha nem látott kihívásokkal néz szembe. A klímaválság az emberiség életfeltételeit fenyegeti, emellett a szegénység és társadalmi egyenlőtlenség fokozódik. Ezekre a kihívásokra globális, nemzeti, települési, de egyéni szinten is gyors válaszokat kell adnunk.
Míg korábban az ember a környezetével összhangban élt, az ipari forradalom óta a beavatkozásaink a műszaki infrastruktúra hangsúlyát hordozták, és ez az egyensúly felborult. Ma a világ újra az emberközpontú és a természeti környezetet tiszteletben tartó megoldásokat keresi. Szakmánk kötelessége, hogy regeneratív/megújító tervezéssel alakítsa környezetét, amely során a város, az épület, az emberek és a természet együtt fejlődnek szimbiózisban, messzemenően biztosítva a sikeres közös együttélést.
Az előadásban az elméleti alapok mellett számos példát bemutat, amely az épületeink és környezetük formálása és átalakítása során ezt az új irányt képviselik.
UN17 Village by Lendager Group
Időpont: 2020. február 27. csütörtök, 9:30-tól 10.50-ig
Helyszín: Budapesti Metropolitan Egyetem Rózsa utcai campus, B épület 313.
Cím: 1077 Budapest, Rózsa u. 4-6., bejárat a Hutyra u. felől
Facebook esemény
A rendezvényen való részvétel ingyenes.
Beleznay Éva urbanista, építész, fenntarthatósági szakértő. Jelenleg önállóan és a Magyar Környezettudatos Építés Egyesületének (HuGBC) vezető tanácsadójaként környezettudatos építéssel foglalkozik, a HuGBC-nek korábban vezetőségi tagja és alelnöke volt. Emellett kiemelt szakmai témaköre a városrehabilitáció. Az utóbbi évtizedben a környezeti kultúra oktatásához kapcsolódó munkában is aktívan részt vett. 2005-2010-ig Budapest Főváros Önkormányzata Városfejlesztési, Gazdálkodási, Szociálpolitikai Főpolgármester-helyettesi Iroda vezetőjeként és városfejlesztési referenseként, majd Budapest megbízott főépítészeként a főváros területfejlesztéssel és -rendezéssel, a településfejlesztéssel és -rendezéssel, az épített környezet alakításával és védelmével, az építésüggyel kapcsolatos szakmai feladatok ellátásának, döntés előkészítésének felelőse volt. Korábban mind köztisztviselőként, mind tervezőként és kutatóként végzett szakértői munkát városfejlesztési koncepciók, stratégiák, és programok kidolgozásában, településrendezési tervek készítésében.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
TOVÁBBI ELŐADÁSAINK:
Március 5.: Kiss Gyula
Március 12.: Csizmadi Péter
Március 19.: Bachmann Bálint
Március 26.: Zoboki Gábor
Április 2.: Fülöp Krisztina
Április 9.: Kéry Balázs
Április 16.: Kőnig Tamás
Április 23.: Molnár Bea
KORÁBBI ELŐADÁSUNK:
DR. REITH ANDRÁS: TRANSZPARENCIÁTÓL A KÖRKÖRÖSSÉGIG – CSOMÓPONTTÓL A VÁROSIG ÉS AZON TÚL
Fotó: © Bujnovszky Tamás
Belsőépítészeti alapképzésünkről, azaz Környezetkultúra alapszakunkról ITT, Belsőépítész tervező művész mesterképzésünkről bővebben ITT olvashatsz!
Tájékoztatjuk, hogy a rendezvényen kép- és hangfelvételt készítünk a METU képzéseinek népszerűsítése érdekében. A felvételeket a METU honlapján, Facebook csatornáin, nyomtatott kiadványaiban tehetjük közzé 2022 év végéig.
Adatkezelés részletei
A borítókép © Bujnovszky Tamás fotójának felhasználásával készült.
Hírek
Szenior Akadémia indul a Budapesti Metropolitan Egyetemen
A Budapesti Metropolitan Egyetem 2024 novemberében előadássorozato …
A Budapesti Metropolitan Egyetem formatervező alumni-ja lett a BIG SEE Product Design Award 2024 győztese
A Nimue intelligens vízminőség-ellenőrző bója nyerte el a 2 …
Második alkalommal vett részt a METU a Design Week Sepsiszentgyörgyön
Design Week Sepsiszentgyörgy 2024. A Budapesti Metropolitan Egyetem 20 …
A Budapesti Metropolitan Egyetem az EAIE éves konferenciáján: Új Lehetőségek a Nemzetközi Együttműködésben
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) immár második alkalommal k …
A METU az Erasmus Programot ünnepelte a nemzetközi #ERASMUSDAYS rendezvénysorozat részeként
2024 októberében a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) ism&eacut …
A Harvard Business School képviselői látogattak el a METU-ra
Október 19-én a Budapesti Metropolitan Egyetem I. épül …
PÁLYÁZATI FELHÍVÁS KÖNYVBORÍTÓ KÉSZÍTÉSÉRE
A Budapesti Metropolitan Egyetemen (a továbbiakban: METU) belül a Gr …
Zöld CAMPUS Ötletpályázat
A Budapesti Metropolitan Egyetemen (a továbbiakban: METU) belül a Gr …