EL-megyünk vidékre!
Vidék, fák, képek, versek, szavak
17. (hely)
Amikor a kép sarkában már
csupán egyetlen fa áll, vagy
annyi se, amikor ennyi bőven
elég, ahogy ez a kis csenevész
nyírfa itt a kertben, alig látha-
tóan téblábol, araszol a kép
széle felé észrevétlen, mintha
nem találná a helyét, jelzi, ő
nem is látszik, csupán egy ár-
nyék, az én helyem a képen.
Dr. Pörczi Zsuzsanna kurzusvezető oktató beszámolója
2019. április 3-4-én a METU Design- és művészetelmélet alapszakának harmadéves hallgatóival műkritika kurzus keretében két napos műhelymunkában vettünk részt Bölcske Szentandrás pusztán. A műhelymunkában két meghívott előadóval dolgoztunk együtt: Jász Attila költő, az Új Forrás folyóirat főszerkesztője és Nádor Tibor festőművész voltak a vendégeink. A cél – a tavalyi évben szervezett hasonló felépítésű kurzushoz hasonlóan – az volt, hogy kiszakadva az egyetemi oktatás falai közül, valamint a heti megszabott órakeret által határolt idő korlátait is lebontva, intenzív munka, közös gondolkodás és alkotó munka jöhessen létre.
A két nap folyamán a hallgatók bemutatták előzetesen elkészített feladataikat, amelyeket a kurzusvezető oktató, valamint a meghívott művészek értékeltek. Ezt követően Nádor Tibor prezentációját hallgathattuk, nézhettük meg, amely bemutatta az alkotó életútját, a Képzőművészeti Egyetemről – akkor még főiskola – való kikerülésétől kezdődően, az egyes alkotói szakaszokra lebontva, gazdagon illusztrálva azokat az egyes korszakokban készült alkotásokkal. Ezt követően meglátogattuk az 1800-as évek elején klasszicista stílusban épült Szentandrás kastélyt, amely jelenleg kulturális programoknak helyszínt biztosító központként működik. A kastély és környéke gazdag történelmi múlttal rendelkezik, a terület régészeti védettség alatt áll, római és kelta emlékhely is. A hallgatók egy rövid időre birtokba vehették a kastély mögött húzódó angolparkot és megcsodálhatták a hatalmas platán és ginko bilboa fákat, amelyek méltósággal őrzik az eltelt idő emlékét. Belasics Edittől, a kastély jelenlegi tulajdonosától és működtetőjétől hallhattunk a kastély történetéről és a jelenleg folyó munkáról, a jövőbeni tervekről. Este elkészült egy hatalmas adag paprikáskrumpli, amelynek elfogyasztását követően mindenki fáradtan tért nyugovóra.
A második nap délelőttje ismét a hallgatói munkákkal kezdődött, amely kortárs magyar művészek bemutatását, majd egy általuk fontosnak tartott irodalmi mű bemutatását jelentette. Ezt követően átadtuk a terepet a költészetnek. Jász Attila tartott előadást alkotói pályájának történetéről, és olvasott fel verseiből a korai kötetektől egészen a megjelenés előtt álló legújabb kötetig, amely Belső angyal címmel április hónapban kerül majd a könyvesboltok polcaira. Csodálatos élmény volt a költő felolvasásában hallani a verseket, és megtisztelő, hogy az első „olvasók” közé tartozhatunk. A nap fennmaradó részét - rövid ebédszünetet követően - az alkotás idejének szántuk. A hallgatók önálló feladatot kaptak. A jelenlévő művészek egy alkotásáról kellett megírniuk egy műkritika magját képező anyagot. Olyan szöveg létrehozása volt a feladat, amely egy műkritika vázlataként, vagy központi szövegtörzseként működhet. Az alkotó munkához mindenki szabadon választott helyszínt, volt aki a kertben, volt aki a ház egy szegletében, voltak akik együtt, volt aki magában dolgozott. Zárásként az elkészült írásokat hallgattuk meg. Csodálatos szövegek születtek, nem túlzás azt állítani, hogy megrendülten hallgattuk a még friss szövegeket, amelyeken érződött az alkotásokkal és az alkotókkal lezajlott találkozás élménye, olyan személyesség és komolyság jellemezte a munkákat, amelynek megtapasztalása ritka kiváltsága oktatónak, alkotónak egyaránt. Mindenkinek köszönjük a részvételt és azt, hogy átadta magát a közös munkának. Kivétel nélkül minden hallgató odaadással és teljes jelenléttel vett részt a közös munkában.
Köszönjük vendégeinknek, hogy velünk voltak és megosztották velünk tudásukat, tapasztalataikat és olyan figyelmet szántak ránk, ami ugyancsak ritka manapság. Nagyszerű volt!
A címben szereplő „EL” szócska Jász Attila azonos címmel megjelent kötetére utal, amelyből számos verset hallhattunk a költő előadásában.
Korábbi kurzusaink összefoglalói:
Játéktéren kívül. Megyünk vidékre! A METU és a MOME közös kurzusa Mezőtárkányban
Ismét Játéktéren kívül. Megyünk vidékre! ...ezúttal a Design- és művészetmenedzsment mesterszakos levelezősökkel
Hírek
Szenior Akadémia indul a Budapesti Metropolitan Egyetemen
A Budapesti Metropolitan Egyetem 2024 novemberében előadássorozato …
A Budapesti Metropolitan Egyetem formatervező alumni-ja lett a BIG SEE Product Design Award 2024 győztese
A Nimue intelligens vízminőség-ellenőrző bója nyerte el a 2 …
Második alkalommal vett részt a METU a Design Week Sepsiszentgyörgyön
Design Week Sepsiszentgyörgy 2024. A Budapesti Metropolitan Egyetem 20 …
A Budapesti Metropolitan Egyetem az EAIE éves konferenciáján: Új Lehetőségek a Nemzetközi Együttműködésben
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) immár második alkalommal k …
A METU az Erasmus Programot ünnepelte a nemzetközi #ERASMUSDAYS rendezvénysorozat részeként
2024 októberében a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) ism&eacut …
A Harvard Business School képviselői látogattak el a METU-ra
Október 19-én a Budapesti Metropolitan Egyetem I. épül …
PÁLYÁZATI FELHÍVÁS KÖNYVBORÍTÓ KÉSZÍTÉSÉRE
A Budapesti Metropolitan Egyetemen (a továbbiakban: METU) belül a Gr …
Zöld CAMPUS Ötletpályázat
A Budapesti Metropolitan Egyetemen (a továbbiakban: METU) belül a Gr …