Fotográfia BA Alapképzéseink
Ez neked szól...
ha érdeklődsz a vizuális kommunikáció iránt, és a kamerád segítségével szeretnéd megmutatni a világot olyannak, amilyennek Te látod. Ha fejlett a kritikai érzéked, szeretsz csapatban dolgozni, a szemed mindig a témát és a képet keresi, akkor itt a helyed!
A szakról röviden
A fotográfia képes arra, hogy egyidejűleg legyen a tényszerűség, a reális képzelet, a fikció és az álomvilág megteremtője. A szak, a specializációk, az ott kiadott feladatok és a létrejövő alkotások a fotográfiai munka ezen sokszínűségét fedik le. Megismerkedhetsz a fotográfia vizuális formanyelvével, annak analóg- és digitális technikai eszköztárával, valamint azzal, hogy ezekkel az eszközökkel hogyan tudod a véleményedet, gondolataidat képpé formálni. Érzékeny oktatói támogatással lehetőséged lesz saját képi világod kialakítására, fejlesztésére.
Olyan technikai tudással és kritikus szemlélettel gazdagítunk, ami lehetővé teszi, hogy bekapcsolódj a kreatívipari és a művészeti életbe. Ebben segítségedre lesznek a projekt alapú feladatok, a fotografikus képalkotás számtalan területén alkotó oktatói csapat, valamint a korszerű és akár szabadon is használható eszközpark és műterem.
Hisszük, hogy a hallgató központú oktatás, a nyitott, konstruktív és összetartó szakmai közösség a legjobb segítség abban, hogy a szenvedélyből szakma váljon.
Galéria
Fotó kredit: Tóth Ádám
Jámbor Zsóka és Geibl Kata kiállítása
Fotó: Thomas Bittera
Fotó: Kaszás Tamás
Fotó: METU Fotográfia
Fotó: Kaszás Tamás
Photo credit: Szabolyák Bence
Fotó: Benkő-Molnár Fanni / METU
Fotó: Cserta Lilla
Fotó: Kaszás Tamás
Fotó: Kaszás Tamás és Benkő Molnár Fanni
Gyakorlati lehetőségek az oktatás folyamán
Felszereltség:
Az elmúlt években a METU beruházásai nyomán a fotográfia szak a kortárs művészeti oktatás kiválóan felszerelt intézményévé vált. Az elméleti tudás mellett eszközparkja és infrastrukturális felételei révén magas színvonalú gyakorlati oktatási hely.
A képzés egyik legfontosabb helyszíne a korszerű eszközökkel felszerelt műterem, amelyben a felvételkészítés mellett a világítás, a stúdiótechnika, a modelles fényképezés alapvető ismereteit oktatjuk. Emellett rendelkezésre áll egy kiváló digitális labor, ahol modern számítógépekkel, szkennerrel és nyomtatóval dolgozunk, valamint az analóg labor, ahol a képkészítés klasszikus, archaikus és analóg kémiai folyamataival foglalkozunk. Minden hallgató szabadon használhatja a fotóműtermet, az analóg és digitális labort, a raktárkészletben található kamerák, felvétel- és világítástechnikai eszközök pedig ingyen bérelhetőek, elvihetőek.
A fotográfia alapképzési szak jelenleg 100 nappali tagozatos hallgató napi szintű műteremi munkájának, valamint analóg és digitális labor feladatainak kiszolgálását végzi. A szak elméleti és gyakorlati oktatási színterei az egyetem 4900 négyzetméteres Rózsa utcai kampuszán találhatóak.
Mit tanulhatsz nálunk?
a fotográfia vizuális formanyelvét, gondolataidat munkáidon keresztül kifejezni
felvételkészítési ismereteket, kamerahasználatot, optikai hatásokat
korszerű műtermi és kültéri világítási ismeretket
a képfeldolgozás digitális ismereteit, retusálást, nyomtatástechnikai alapokat, a mesterséges intelligencia képfeldolgozó ismereteit
az archaikus és analóg fényképkészítés labortechnikáját
a fotográfia elméleti alapjait, történetét, hazai és nemzetközi trendeket
kritikus szemléletet
olyan tudásanyagot, amellyel bekapcsolódhatsz a hazai és nemzetközi művészeti világba
az önálló munkavállalás és a csapatmunka alapjait
a mesterképzéshez megkezdéséhez szükséges elméleti és gyakorlati tudást
A képzés felépítése
Első év:
A cél a fotografikus látásmód, a vizuális nyelv és a kompozíciós ismeretek kialakítása, valamint a technikai tudás elmélyítése, az eszköz és szoftverismeret, elsősorban a műtermi fényképezés, a világítástechnika, a korszerű digitális képalkotás és utómunka, valamint az analóg technikák elsajátításán keresztül.
Második év:
A specializációkhoz kötődő alkotó gondolkodásmódról, az egyéni kreatív készségek feltárásáról szól szakelméleti, fotográfia tervezési és specializált technológiai feladatokkal.
Harmadik év:
Önálló komplex és integrált feladatok jellemzik. Éles helyzetben, a kreatívipar, a művészeti színtér valós szereplőivel együttműködésben készülő feladatokat, önálló projekteket tervezhetsz és kivitelezhetsz.
Tantervek:
Specializációk
Nappali tagozaton:
Alkotói fotográfia: Az autonóm művészeti, képzőművészeti gondolkodásmód, az önálló véleményt és projekteket előtérbe helyező művészeti terület.
Divatfotográfia: A divatszakma és a fényképezés szimbiózisán alapuló, a művészeti látásmódot és a kreatívipari gondolkodást előtérbe helyező alkalmazott művészeti terület.
Fotóriporter: Az autonóm dokumentarista fotográfia, valamint az alkalmazott hírközlő médiaipar alapvető szimbiózisán alapuló terület.
Levelező tagozaton:
Kreatív fotográfia: A Kreatív fotográfia specializáció célja a széleskörű autonóm alkotásra és alkalmazott gyakorlati munkavégzésre egyaránt alkalmas szakemberek képzése, akik a fotográfia sajátos formanyelvének ismeretében képesek képi üzenetek, narratívák megfogalmazására a fotográfiához kapcsolódó különböző értelmezések elméleti, művészeti és kreatívipari aspektusainak figyelembevételével.
A diplomában szereplő végzettség megnevezése: fotográfus tervező
A specializációk megfelelő jelentkezőszám esetén indulnak. Ezen specializációk indítását az Egyetem nem garantálja.
Elhelyezkedési lehetőségek
MIUTÁN VÉGEZTÉL NÁLUNK, elhelyezkedhetsz:
fotográfusi munkakörökben a vizuális média, reklám és divatipar különböző szakterületein
szerkesztőségekben fotóriporterként, haditudósítóként, divatfotósként
képszerkesztőként, retusőrként, archívumszerkesztőként
műtermi fotográfusként, tárgy-, portré- és enteriőrfotósként
önálló alkotóként saját fotográfiai vállalkozásban
Főbb témakörök
fotográfiai tervezési ismeretek
specilaizált kreatív tervezés (alkotói, konceptuális, dokumentarista, riport, divat, portré, tárgy, épület)
műtermi világítástechnika, stúdiógyakorlat
technológiai ismeretek (nyomtatás technika, kamera nélküli fényképezés, drónfotó)
digitális technika, mesterséges intelligencia
archaikus és analóg technikák
fotográfia történet, elmélet, kritika
filozófia, vizuális kommunikáció, művészeti interpretáció
Idézetek
„Az alapok elsajátítása mellett megtanítottak fotós szemmel gondolkodni, ami hozzájárult ahhoz, hogy rátaláljak a saját látásmódomra. Remek kapcsolatokat lehet kiépíteni mind a szaktársakkal, mind a tanárokkal, amelyek sokat segítenek az elhelyezkedésben.”
VARGA DZSENIFER végzett hallgatónk
„Nem tankönyvből magyarázták el a tanáraink, hogyan kellene fotóznunk, hanem megmutatták azt a terepen, így olyan praktikákat is sikerült elsajátítanunk, amelyet az iskola falain belül lehetetlen lenne.”
BÉRES MÁRTON végzett hallgatónk
„Tulajdonképpen majdnem a nulláról építettek fel a tanáraim, meghagyva a gondolkodás szabadságát - sőt: elvárva azt!”
SOMORJAI BALÁZS végzett hallgatónk
Sikereink
2023-ban:
Junior Príma díjat kapott Csóti Rebeka, alumni hallgatónk
TechnoCool. Új irányok a kilencvenes évek magyar képzőművészetében(1989-2001). Magyar Nemzeti Galéria. Csoportos kiállítás többek közt 9 METU-s oktató alkotásaival.
A fény árnyéka. Veszprémi Művészetek Házában rendezett kiállítás Szabó Dezső oktatónk kurátori munkájának köszönhetően, amelyen más jelentős kortárs magyar művészek mellett a szak két oktatója, Eperjesi Ágnes és Szabó Dezső, valamint egykori és jelenlegi hallgatói – Nagyvárady Kitti, Déry Ágoston és Badár Tamás – munkái láthatóak.
Re:Re, MODEM – Művészi újrajátszás, az újrajátszás művészete, Nemzetközi csoportos kiállítás, Hofgárt Károly (Alumni), Schuller Judit (Alumni) és Pettendi Szabó Péter oktató kollégánk részvételével.
Fresh Meat, Budapest Fotó Fesztivál. Csoportos kiállítás többek közt Fügedi Zsófia és Schór Ádám hallgatóink részvételével.
41. Sajtófotó kiállítás díjazottak: Merész Márton (alumni) - különdíj. Béres Márton (alumni) - különdíj, Művészet (sorozat) kategória 1. helyezett. Ladóczki Balázs (alumni) - Művészet (egyedi) kategória 2. helyezett. Hajdú D. András oktatónk - különdíj, Társadalomábrázolás 1. helyezett.
2022-ben, Atlas. Kiscelli Múzeum. Gerhes Gábor oktatónk kiállítása.
2021-ben, Youngart-Porsche-METU Kortárs Képzőművészeti Pályázat nyertese Benedek Róza hallgatónk.
2021-ben, a Budapest Fotográfiai Ösztöndíj nyertese Somorjai Balázs alumni hallgatónk
2019-ben a METU fotográfia alapképzése meghívást nyert a Visa pour L’images fesztiválra Perpignan-ba, amely a világon először tömöríti a riportfotográfiát oktató egyetemeket. A fesztiválra olyan partnereket hívtak meg, mint a Hannover Hochschule; Media, information and design in Germany; Institut d’Estudis Fotogràfics de Catalunya in Barcelona.
ART MARKET BUDAPEST Hasenfratz Ora Budapest a fiatal tehetségekért program különdíj;
HELLODESIGN TALENT AWARD Kiss Richárd, Novák Márton, I.díj;
OMDK 2017 Szabó Zsófia: I.díj;
Ők is nálunk tanultak
Béres Márton - 168 óra
Csóti Rebeka - 24.hu
Demeter Vanda - divatfotográfus
Földi Ádám - szabadúszó
Hirling Bálint - Pictorial Collective
Huszár Dávid - 168 óra
Kaszás Tamás - index.hu
Ladjánszki Máté - Népszava
Lázár Dóra - szabadúszó
Lázár Eszter - szabadúszó
Merész Márton - 168 óra
Mohos Márton - 24.hu
Rácmolnár Milán - szabadúszó
Schuller Judit Flóra - szabadúszó
Somorjai Balázs - szabadúszó
Száraz Kata - szabadúszó
Vágó Csaba - divatfotográfus
Varga Viktor - szabadúszó
Vida Szabolcs - Light Art Museum Budapest
Zucca Nicola - divatfotográfus