Televíziós műsorkészítő BA Alapképzéseink
Ez neked szól...
ha elméleti és gyakorlati ismereteidre alapozva szeretnél a magyar televíziózás hiteles, emblematikus szereplőjévé válni.
A szakról röviden
A televíziózás világszerte átalakulóban lévő, más és más platformokon hódító, folyamatos fejlesztésekkel, állandóan megújuló formátumokkal, technikai innovációkkal gazdagodó iparág, melyhez biztos alapokat szolgáltat a hagyományos műfajok és kifejezési formák ismerete. Hallgatóink megismerik a televíziós és filmes szakma mesterségbeli fogásait, elsajátítják a filmkészítés alapvető ismereteit, miközben egyénileg és csoportmunkák során keresztül körkörös ismereteket szereznek a filmes- és televíziós stábban történő munkáról, az online mozgóképgyártás fortélyairól.
Galéria
Fotó: Benkő Molnár Fanni
Fotó: Péteri-Takáts Kamilla
Fotó: Benkő Molnár Fanni
Fotó: Szekeres Máté
Fotó: Kaszás Tamás
Fotó: Benkő Molnár Fanni
Gyakorlati lehetőségek az oktatás folyamán
Képzésünk gyakorlatorientált, szoros a „mester-növendék” kapcsolat jellemzi. Egyéni feladatok mellett csoportokba, stábokba rendeződve kell félévről félévre gyakorlati feladatokat megoldani, „az ötlettől az elkészült műsorig, filmig”. Három műterem áll rendelkezésünkre, egy TV-műterem az Infopark campuson, egy filmműterem az egykori Filmgyár mellett és egy kiválóan felszerelt műterem a Lloyd Studió területén.
Mit tanulhatsz nálunk?
- a televíziózás komplex alapjait, a kamera mögötti (segédszerkesztői, szerkesztői) és a kamera előtti (riporteri, műsorvezetői) tevékenységet
- a televíziós kameramanni, operatőri készségeket
- az adásrendezői szakma (a tv-stúdiók, a közvetítőkocsi működését) alapismereteit
- dramaturgiát, forgatókönyvírást, általában rendezői tudást
- az utómunkát (elektronikus vágást, hang-utómunkát), a kamera, illetve a hangrögzítő berendezések kezelését
A képzés felépítése
Első év:
- megismerkedsz filmes, televíziós szakmákkal, a nem fikciós és fikciós műfajok alapjaival (forgatókönyvírás, rendezés, utómunka, kamera és hangrögzítő eszközök használata stb.)
Második és harmadik év:
- a választott specializáción kiemelt óraszámban veszel részt gyakorlati órákon
- a társterületek kurzusain is tudást, tapasztalatot szerzel a filmkészítésről, televíziózásról
- az egyes specializációk hallgatói közösen, alkotói csoportokban dolgoznak
Tantervek:
- Televíziós műsorkészítő BA:
Specializációk
- Szerkesztő-riporter, műsorvezető
- TV rendező-dramaturg
- TV operatőr
Szerkesztő-riporter, műsorvezető
Válaszd a Szerkesztő-riporter, műsorvezető specializációt, amennyiben a televíziós műsorok tartalmi része, struktúrája érdekel, elmélyítenéd dramaturgiai készségedet, illetve, ha nemcsak a kamerák mögött tudnád elképzelni majdani pályádat, hanem akár a képernyőn is.
MILYEN SZAKMAI TÁRGYAKAT TANULHATSZ?
- Szerkesztési/riporteri elméletet és gyakorlatot
- Kamera előtti, színpadi gyakorlatot
- Műsorvezetői gyakorlatot
- Tv műfajtörténetet
- Beszédtechnikát
- Kreatív írást és szövegalkotást
- Adásmenet-készítést
- Dramaturgiai ismereteket
TV rendező-dramaturg
Válaszd a TV rendező-dramaturg specializációt, amennyiben a televíziós műsorok tartalmi része, struktúrája érdekel, szívesen szerkesztenél televíziós tartalmakat, írnál forgatókönyveket, rendeznél különféle műfajú mozgóképes anyagokat, hogy kilesd a dramaturgia titkait, és elmélyedj a rendezői feladatok sűrűjében.
Dramaturgként, rendezőként ura lehetsz a televíziós tartalmak készítésének, és egy idő után nem lesznek műfaji korlátaid, készíthetsz magazinműsorokat, dokumentumfilmeket, fikciós tartalmakat, megismerkedhetsz a tv film és a játékfilm sajátosságaival, a tv sorozatok titkaival.
MILYEN SZAKMAI TÁRGYAKAT TANULHATSZ?
- Tv gyakorlati rendezési dramaturgiai ismeretek
- Műsorkészítési technikák
- Mozgóképtörténet
- Tv műfajtörténet
- Médiaelemzés
- Vágás és utómunka
- Rendezési gyakorlatok
- Dramaturgiai, forgatókönyvírói gyakorlatok
TV operatőr
Válaszd a TV operatőr specializációt, amennyiben nemcsak a tv műsorok tartalmi része, struktúrája érdekel, hanem az is, hogyan lesz a rendezői elképzelésből kép, hogyan lesz a képből jelenet, hogyan áll össze a jelenetből a film, ha ismerni akarod az ötlet megvalósult filmmé válásának minden technikai és művészi titkát.
Televíziós operatőrként megtanulod, hogyan működik a kamera, melyek a világítás fortélyai, mi kell ahhoz, hogy biztos kézzel, ne csak rögzíteni tudd a képet, a jelenetet, hanem annak stílust, hangulatot, egyediséget is kölcsönözz.
Az operatőri mesterség titkain túl alapvető ismereteket szerezhetsz a vágás, az utómunka különböző technikáival kapcsolatban is.
MILYEN SZAKMAI TÁRGYAKAT TANULHATSZ?
- Tv gyakorlati rendezési dramaturgiai ismeretek
- Műsorkészítési technikák
- Mozgóképtörténet
- Tv műfajtörténet
- Médiaelemzés
- Vágás és utómunka
- Operatőri gyakorlat
- Operatőri ismeretek
A specializációk megfelelő jelentkezőszám esetén indulnak. Ezen specializációk indítását az Egyetem nem garantálja.
Elhelyezkedési lehetőségek
MIUTÁN VÉGEZTÉL NÁLUNK, elhelyezkedhetsz:
- televíziós műsorkészítőként, műsorszerkesztőként, műsorvezetőként, tudósítóként
- segédszerkesztőként, castingasszisztensként
- szerkesztő-riporterként, adásrendezőként
- dramaturgként, forgatókönyvíróként
- rendezőasszisztensként, stúdióasszisztensként
- operatőrként
- vágóként
Idézetek
„A szak rengeteg gyakorlati lehetőséget biztosított, melynek keretein belül tanáraink teret engedtek a kreativitásunknak. Megtanított csapatban dolgozni, és a szakmában való elhelyezkedést segítette a kialakult kapcsolati rendszer.”
JUHÁSZ RENÁTA gyártásvezető, végzett hallgatónk
„Számomra két fontos tényező volt az iskola kiválasztásánál. Egyrészt, hogy olyan tanároktól tanulhassak, akik maguk is a szakmában dolgoznak, illetve, hogy ne csak elméleti, hanem gyakorlati tudást is szerezzek. Úgy érzem, mindezt maximálisan megkaptam, így mikor éles helyzetben kellett helytállnom, volt annyi tapasztalatom, hogy magabiztosan vághattam neki a kihívásoknak.”
FEHÉR ALEXANDRA szerkesztő, végzett hallgatónk
„Igaz nem szokás erényeink között felsorolni, de nagyon hasznos tulajdonság, ha tudunk tanulni a hibáinkból és ezáltal fejlesztjük magunkat. Ez a képzés egy hatalmas lehetőséget tár minden jelentkező elé, mégpedig, hogy egy védett, támogató burokban hibázhat újra és újra, mielőtt ki kell lépnie a nagybetűs szakmába. Senki sem tökéletes, maga a magyar média vagy éppen az iskola sem, és pontosan ezért jó, felkészít a valóságra, de úgy, hogy közben segít, ha elesnél.”
SZENTES RICHARD, műsorvezető-sportriporter végzett hallgatónk
„Azoknak ajánlom ezt a szakot, akik valóban testközelből, profiktól szeretnék megtanulni a tévézést. Az egyetemi évek alatt külső helyszíneken, valódi stúdiókban gyakorolhattunk, ezáltal fel sem tűnt, hogy ez kőkemény tanulás. Itt nem egy hétköznapi egyetemen érzi magát az ember. Mind a tanárok, mind a közeg teljesen más. Nem éreztem tehernek, hogy „be kell járni” vagy vizsgamunkát kell csinálni. Felkészített a valódi munkára, tanáraink pedig kollégaként kezeltek minket.”
BUNDIK FANNI Promo Planner, végzett hallgatónk
Sikereink
Néhány kiemelt eredmény:
- LA Indies Fest
- Laky Dóra Televíziós műsorkészítő MA 2021-ben végzett hallgatónk A biciklidet itt hagytad című diplomafilmje a legjobb rendező, a legjobb film és főszereplője a legjobb színésznő díját is elhozta
- CANNES FILM FESTIVAL
- Beleznai Márk Agapé című vizsgafilmjét meghívták a 73. Cannes-i Filmfesztivál Cinéfondation válogatásába. A film elnyerte a 2021-es ALTER-NATIVE Film Festival legjobb diákfilmnek járó Simó Sándor Emlékdíját, és beválogatták a 8. Friss Hús versenyprogramjába is.
- CANNES FILM FESTIVAL
- Short Film Corner Program participant / Womanimation Festival „Visual Vanguard” Award, Szandra Pataki: WireLess
- BUJTOR ISTVÁN FILMFESZTIVÁL 2022:
- ‘Akarsz-e játszani?’ - Kisjátékfilm kategória díj nyertese, Legjobb operatőr díj
- Rendező: Venczel Zsolt, METU Televíziós műsorkészítő MA alumni
- Írta: Venczel Zsolt, Bódis Dániel METU Televíziós műsorkészítő BA alumni
- Operatőr: Faragó Péter, a METU Képalkotás BA Mozgóképkultúra és Médiaismeret szakirány alumni
- ‘Akarsz-e játszani?’ - Kisjátékfilm kategória díj nyertese, Legjobb operatőr díj
Ők is nálunk tanultak
Füzes Dániel, Almási Zsolt, Beleznai Márk, Fazekas Gyöngyi, Moldovai Katalin… és még sok díjazott, a szakmában dolgozó volt növendék – immár fiatal kolléga…