Másodéves vizsgafilmmel a Föld körül
Másodéves vizsgafilmmel a Föld körül
Művészként az átütő sikerek nem egyik napról a másikra születnek. Sok évnyi kudarc és fejlődés vezet általában oda, míg egy fiatal filmkészítő alkotása „A” kategóriás filmfesztiválokon szerepelhet. Beleznai Márk azonban az élő példa arra, hogy ez a klisé sem mindig igaz.
A Művész leszek! podcast második részében Beleznai Márkkal, a METU Képalkotás BA Mozgóképkultúra és Médiaismeret szakirány volt hallgatójával, a Cannes-i Filmfesztiválra is meghívott Agapé, illetve a Kakukkfióka című rövidfilmek rendezőjével beszélgettünk.
A legtöbb filmes számára a Cannes-i Filmfesztivál olyan, mint Garfield-nak az eredeti olasz lasagna. Nagyon vágyunk rá, sokat beszélünk róla, és valószínűleg soha a közelébe sem fogunk kerülni. A fesztivál diákszekciójában minden évben a világ legjobb diplomafilmjei versenyeznek – ezek közé válogatták be a METU mozgókép szakos Márk filmjét.
Márk filmje abban is kitűnt a mezőnyből, hogy az Agapé nem diplomamunka, hanem egy „sima” másodéves vizsgafilm volt, aminél még csak az sem volt elvárás, hogy az egyetem falain kívülre jusson, nemhogy a francia riviérára, vagy később Moszkvába.
„Először el sem hittem, hogy ez történik. Volt egy gondolat bennem, hogy valószínűleg valamelyik osztálytársam szórakozik velem. Aztán lecsekkoltattam az informatikus lakótársammal az emailt, hogy tényleg valós-e. Azután hagytam jóvá magamnak, hogy örüljek ennek. Azért ez egy elég hardcore élmény.”
Kép forrása: Agapé film, Facebook
Az extázist azonban hamar beárnyékolta a pandémia: 2020 tavaszát írjuk, ekkor még nem látszott biztosan, hogy véget ér-e pár hónap alatt, májusra a világjárvány, és ezáltal megrendezik-e a filmfesztivál. Márk heteket töltött az internetet bújva, ennek az esélyeit latolgatva. A mából visszanézve persze ez már egyszerre szomorú és megmosolyogtató. A fesztivált végül elhalasztották, majd valamivel később, jelentősebb limitációkkal tartották meg.
„Meg is hívtak, el is utaztunk, de vicces élmény volt, mivel este nyolctól egész Franciaországban kijárási tilalom volt, szóval mind be voltunk zárva a hotelba. Ha kimentél az erkélyre, azért láthattad a tengerpartot.” - osztotta meg Márk nevetve.
Persze, az, hogy nem teljes pompájában került megrendezésre a fesztivál, semmit nem von le a cannes-i szereplés presztízséből.
Beleznai Márk a Cannes-i Filmfesztiválon
Egy ilyen sztorival a háta mögött azt gondolhatnánk, hogy Márk minden bizonnyal forgatásokon nőtt fel, és úgy született, hogy már tudta, hogy rendező lesz, de a valóság nem is állhatna távolabb ettől: a gimi végén fogalma sem volt róla, mit szeretne kezdeni az életével. Biztos, ami biztos, elvégzett egy kereskedelem és marketing alapszakot. A marketing nem volt a szerelme, de a képzés végére már biztosan tudta, hogy mi igen. Jelentkezett is a város összes filmszakjára, majd meg is kezdte a tanulmányait a METU-n.
„A két legfontosabb dolog, amit kaptam a suliban, azok a fix stábom, akikkel azóta is dolgozom, és a tanárok, akikkel bármikor konzultálhattam az ötleteimről. Ha volt egy forgatókönyv, leültünk, és beszéltünk róla.”
METU-s oktajával és mentorával, Groó Diánával, METU Képalkotás BA Mozgóképkultúra és Médiaismeret szakirány korábbi szakvezetőjével pedig azóta is tartják a kapcsolatot, és rendszeresen beszélnek az újabb és újabb projektekről.
Kép forrása: Agapé film, Facebook
A nagy sikerekkel kéz a kézben járnak a megnövekedett elvárások. Amikor erről kérdeztük Márkot, meglepő módon nem azt a választ kaptuk, hogy ezután milyen nehéz lesz megfelelni, hanem valami sokkal személyesebbet.
„Az az önfeledtség, amivel az Agapét csináltuk, azt azóta is keresem és próbálom beépíteni a filmkészítési metódusomba. De lehet, hogy az egy olyan dolog lesz, amit csak hajszolok egész életemben.”
Márkot részletesen kikérdeztük a Cannes-ig vezető folyamatról, valamint, hogy hogyan hatott ez a szereplés a következő filmjének erőforrásaira.
Ha kíváncsi vagy, hogyan jutott el Márk két év alatt a METU-s gólyabuliktól a Cannes-i premierpartikig, hallgasd meg a teljes adást a Spotify-on, Apple podcast-en, vagy Google podcast-ten! Ha pedig más pályakezdő alkotókra is kíváncsi vagy, a felsorolt platformok valamelyikén iratkozz fel a Művész leszek! podcast csatornára.
Ismerd meg a METU művészeti képzéseit!
2022. 08. 11.Hírek
Szenior Akadémia indul a Budapesti Metropolitan Egyetemen
A Budapesti Metropolitan Egyetem 2024 novemberében előadássorozato …
A Budapesti Metropolitan Egyetem formatervező alumni-ja lett a BIG SEE Product Design Award 2024 győztese
A Nimue intelligens vízminőség-ellenőrző bója nyerte el a 2 …
Második alkalommal vett részt a METU a Design Week Sepsiszentgyörgyön
Design Week Sepsiszentgyörgy 2024. A Budapesti Metropolitan Egyetem 20 …
A Budapesti Metropolitan Egyetem az EAIE éves konferenciáján: Új Lehetőségek a Nemzetközi Együttműködésben
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) immár második alkalommal k …
A METU az Erasmus Programot ünnepelte a nemzetközi #ERASMUSDAYS rendezvénysorozat részeként
2024 októberében a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) ism&eacut …
A Harvard Business School képviselői látogattak el a METU-ra
Október 19-én a Budapesti Metropolitan Egyetem I. épül …
HunJam 2024
Harmadik alkalommal kerül megrendezésre Magyarország legnagyo …
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …