Pótfelvételi stressz nélkül
Már csak pár óra van a 2018-as felvételi ponthatárok megismeréséig, így nem árt átgondolni a B tervet: mi van, ha nem vesznek fel sehová? A tervezésben segít cikkünk; 12 pontban gyűjtöttük össze Neked a legfontosabb adatokat, tényeket a pótfelvételiről.
1. Ki jelentkezhet pótfelvételire?
Egyrészt azok, akik az általános eljárás során jelentkeztek idén, de nem veszik fel őket egyik megjelölt intézménybe sem, másrészt azok, akik az általános felvételi eljárás során nem adtak be jelentkezést. Tehát ha nem jelentkeztél felsőoktatásba, de a nyár végén úgy döntesz, hogy szeptembertől mégis megtapasztalnád az egyetemista létet, akkor is van lehetőséged pótfelvételizni.
2. Hogyan tudok a pótfelvételi eljárásban jelentkezni?
A pótfelvételi eljárásban jelentkezést benyújtani kizárólag online a felvi.hu oldalon elérhető e-felvételin keresztül tudsz. A részletekkel, határidőkkel kapcsolatosan javasoljuk, hogy folyamatosan figyeld a felvi.hu oldalt!
3. Mikor tudok pótfelvételire jelentkezni?
Július 25-én megtörténik a felvételi pontszámok kihirdetése. Ekkor tudod meg, hogy felvettek-e az általad megjelölt szakra. Ha a ponthatárok túl magasak, és nem kerültél be egyetlen megjelölt intézménybe sem, akkor is van lehetőséged a felsőoktatásban tanulni – ezt augusztus 6-ig kell eldöntened.
4. Mennyibe kerül a pótfelvételi?
2017-ben meghatározott, augusztusi határidőig kellett befizetni egy 5000 Ft-os eljárási díjat, bankkártyával vagy átutalással. Valószínűleg idén is hasonló lesz az összeg és befizetési folyamat – a pontos információk a pótfelvételi kiírásakor a felvi.hu-n lesznek elérhetők, ezt érdemes figyelni.
5. Mekkora esélyem van arra, hogy a pótfelvételi során felvesznek/felvételt nyerek?
Tavaly augusztusban a pótfelvételizők közel 70%-a bekerült a választott intézménybe: 7364-en jelentkeztek pótfelvételivel valamelyik egyetemre vagy főiskolára, akik közül 5097 jelentkező került be és kezdte meg a felsőfokú tanulmányait szeptemberben – így jó esélyekkel indulhatsz a pótfelvételi során!
6. Ponthatárok és pótfelvételi – ki és mikor dönt a ponthatárokról?
- Azt, hogy felvesznek-e az általad megjelölt helyre, a felvételi pontszámaid és a szak hivatalos ponthatára határozza meg.
- A ponthatárt az Oktatási Hivatal állapítja meg minden szak és intézmény esetében a következők szerint: a jelentkezők által elért felvételi összpontszám alapján kialakított egységes rangsorolás, az intézmények kapacitása, valamint egyéb, a felsőoktatási felvételi eljárásról szóló kormányrendeletben meghatározott szempontok figyelembevételével.
- Fontos tudnod, hogy a pótfelvételi eljárásban a ponthatár nem lehet alacsonyabb, mint a normál felvételi eljárásban, azaz a pótfelvételi ponthatár vagy meg fog egyezni a normál felvételi eljárás ponthatáraival vagy magasabb lesz annál.
7. Melyek voltak a legnépszerűbb szakok tavaly, 2017-ben?
A tavalyi évben – az előző évekhez hasonlóan a pótfelvételi eljárás legnépszerűbb szakjai például a gazdálkodási és menedzsment, a kereskedelem és marketing, és a tavalyihoz képest megjelent a kommunikáció és médiatudomány is.
A felvettek száma szerint legnépszerűbb képzések (alapképzés és osztatlan mesterképzés, minden munkarend):
- Gazdálkodási és menedzsment: 458 felvett
- Jogász: 381 felvett
- Pénzügy és számvitel: 211 felvett
- Kereskedelem és marketing: 197 felvett
- Turizmus-vendéglátás: 162 felvett
- Emberi erőforrások: 140 felvett
- Programtervező informatikus: 135 felvett
- Kommunikáció- és médiatudomány: 116 felvett
Forrás: felvi.hu Utolsó letöltés: 2018-06-08
8. Csak önköltséges/fizetős képzésekre jelentkezhetek a pótfelvételi során?
A főiskolák és egyetemek többnyire csak önköltséges képzéseket hirdetnek a pótfelvételi során. Azonban a felvételt követően több intézmény nyújt olyan ösztöndíjprogramokat és lehetőségeket, amik az önköltség mérséklését teszik lehetővé. A Metropolitan Egyetemen például automatikusan tanulmányi ösztöndíjban részesül minden olyan hallgató, aki legalább 4,5 súlyozott tanulmányi átlagot ér el.
9. Hány helyre lehet jelentkezni a pótfelvételi során?
A pótfelvételi során csak egy szakot tudsz megjelölni, így érdemes meggondolni, hogy melyik intézményben és milyen szakra adod be a jelentkezésed.
10. Mikor tudom meg, hogy felvettek-e?
- Az Oktatási Hivatal július 25-én hirdeti ki a pótfelvételi ponthatárokat, amelyek a felvi.hu honlapon lesznek elérhetőek, valamint ha hozzájárultál a jelentkezés során, hogy telefonon értesítsenek, akkor sms-t is fogsz kapni.
- A döntésről fogsz egy hivatalos határozatot is kapni a ponthatárhúzást követő napokban a jelentkezéskor megadott e-mail címedre, valamint az e-felvételi felületéről is letöltheted.
11. Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a pótfelvételi jelentkezés során?
- Érdeklődés – Olyan szakot válassz, ami igazán érdekel, hiszen legalább 3 éven keresztül ezt fogod tanulni.
- Tanulmányi eredmények – Nézz utána, milyen tantárgyakból milyen szintű érettségi követelményeket kell teljesítened az általad választott szakon!
- Elhelyezkedési lehetőségek, szakmai gyakorlatok – Nézz utána, az általad választott főiskola/egyetem milyen szakmai gyakorlati hálózattal rendelkezik, kínál-e egyéb gyakorlati lehetőségeket, illetve az oktatói gárdában vannak-e praktizáló szakemberek. Annak is járj utána, mennyire sikeresen tudnak a hallgatók elhelyezkedni az adott intézményből!
- Tandíjak – Nem mindegy, mit mennyiért! Nézz utána, hogy ár-érték arányban mit kapsz az általad befizetett tandíjért! És annak is, hogy a tandíjon felül vannak-e még egyéb fizetendő díjak (pl. a nyelvoktatást tartalmazza-e az önköltségi díj).
- Tanulmányi és szociális ösztöndíjak – Több intézmény biztosít különböző ösztöndíj-lehetőségeket. Érdemes ennek is utánanézned a választás során!
- Külföldi tanulás, utazás – Szeretnél fél-egy évet külföldön tanulni? Válassz olyan intézményt, ahol erre is lehetőséged van!
12. Mi a pótfelvételi folyamata?
Szeretnél folyamatos tájékoztatást kapni a pótfelvételivel kapcsolatosan? Iratkozz fel hírlevelünkre!
Konkrét kérdésed van?
felveteli@metropolitan.hu
Hírek
Szenior Akadémia indul a Budapesti Metropolitan Egyetemen
A Budapesti Metropolitan Egyetem 2024 novemberében előadássorozato …
A Budapesti Metropolitan Egyetem formatervező alumni-ja lett a BIG SEE Product Design Award 2024 győztese
A Nimue intelligens vízminőség-ellenőrző bója nyerte el a 2 …
Második alkalommal vett részt a METU a Design Week Sepsiszentgyörgyön
Design Week Sepsiszentgyörgy 2024. A Budapesti Metropolitan Egyetem 20 …
A Budapesti Metropolitan Egyetem az EAIE éves konferenciáján: Új Lehetőségek a Nemzetközi Együttműködésben
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) immár második alkalommal k …
A METU az Erasmus Programot ünnepelte a nemzetközi #ERASMUSDAYS rendezvénysorozat részeként
2024 októberében a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) ism&eacut …
A Harvard Business School képviselői látogattak el a METU-ra
Október 19-én a Budapesti Metropolitan Egyetem I. épül …
HunJam 2024
Harmadik alkalommal kerül megrendezésre Magyarország legnagyo …
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …